בכנס המפתחים השנתי של גוגל ביוני 2012, מלבד שורה של פיתוחים חדשה שהציגה חברת גוגל לעיתונאים ולאנשי התעשייה היא הציגה גם שורה של נתונים שהרשימו את כולם, 600 אלף אפליקציות בחנות של גוגל פליי, 20 מיליארד הורדות, ממוצע הורדות חודשי של 1.5 מיליארד הורדות, וגולת הכותרת, למעלה ממיליון מכשירי אנדרואיד מופעלים מדי יום.

המספרים המחישו שאולי את המהפכה הגדולה בתחום עשה האייפון, אך מי שנהנה מכך הוא אנדרואיד של המתחרה, גוגל.

לפני שמתחילים לדבר על פיתוח אפליקציות לאנדרואיד, חשוב להדגיש נקודה מעניינת, לגבי ישראל, למרות שגם בישראל מכשירי אנדרואיד עוברים במכירות את מכשירי האייפון (מיד נסביר מדוע) ישנן יותר אפליקציות ישראליות בחנות של אפל מזו של גוגל, ולצערם של חובבי האנדרואיד, אפליקציות מגיעות יותר מהר לאייפון מאשר למכשירים שתומכים במערכת של אנדרואיד, הדוגמאות הטובות לכך בעברית הן אפלקציות REST וערוץ הספורט שהגענו לאנדרואיד אחרי למעלה משנה. בעולם זכור הסיפור של אינסטגרם שהופיעה בחנות אפל ב-2010, לעומת זאת בחנות של גוגל היא הופיעה רק ב-2012.

מדוע בכל זאת ללכת על אנדרואיד 

מאבק עיקש קיים כיום באתרי האינטרנט השונים וברשתות החברתיות בין האייפוניסטים לבין חובבי האנדרואיד, שניהם מבקשים להוכיח שמערכת ההפעלה שלהם טובה יותר. עבור מפתחי אפליקציות זה לא ממש משנה מאחר , הם רוצים להגיע לכולם, ולמזלנו לא אפל ולא גוגל דורשים בלעדיות על אפליקציות לכן ניתן לפתח אפליקציות לאנדרואיד ולאייפון במקביל.

אומנם בעולם ובפרט בישראל, רבות מדובר על הגדולה של האייפון ואנחנו בוודאי לא ניקח אותה ממנו, אך למעשה יותר אנשים משתמשים במערכת של אנדרואיד בעולם. סקר שנערך בסוף 2011 מגלה שיותר מחמישים אחוז מהאנשים שמחזיקים סמארטפונים מחזיקים במכשיר עם מערכת אנדרואיד לעומת קצת יותר מעשרים וחמש אחוז שמחזיקים אייפון. במפתיע או לא בישראל המצב הפוך, וחמישים אחוז מהישראלים שמחזיקים סמארטפון מחזיקים באייפון, רק עשרים וחמש אחוז מחזיקים במערכת של אנדרואיד.

ההסבר לחשיבות של אנדרואיד היא למעשה במהות של המערכת. להבדיל מהמערכת של אפל שאיננה בנויה בשום מערכת מלבד זו של אייפון, הרי שאנדרואיד היא מערכת שגוגל מאפשרת להכניס לפלאפונים שונים לא רק שלה (לגוגל יש מכשיר גוגל נקסוס) אלא בשלל מכשירים של LG, מוטורולה, HTC, וכמובן הכתר של היהלום מכשירי גלאקסי של חברת סמסונג. כאן טמון ההבדל הגדול אשר מפתחי אפליקציות אוהבים לטעון, אפל היא מערכת סגורה ולא כל אחד לעבוד איתה. גוגל זו מערכת של קוד פתוח, כל אחד מוזמן להשתמש בה ולבנות לה אפליקציות.

כיצד בונים אפליקציות לאנדרואיד

ישנן שתי שיטות עבור בניית אפליקציות למערכת הפעלה אנדרואיד, הראשונה שיטה באמצעות תוכנה שגוגל פיתחה App Inventor, ויצאה ב-2010. התוכנה לא דורשת ידע בתכנות , אך היא כאן דורשת יצירתיות. בעבודה עם התוכנה מקבל המתכנת אפשרות עבודה עם חיישני המכשירים , רשתות חברתיות ועוד. כמו כן הוא מקבל עזרה מגוגל באמצעות סרטון הדגמה.

הדרך השנייה היא עבודה עם סביבה הרבה יותר נוחה למתכנתים כגון Eclipse,  NetBean,  IntelliJ IDE, Android SDK. ותוכנות אחרות לסביבת פיתוח. המערכת של אנדרואיד לא דורשת אישור של גוגל ולא מתבצע תהליך ארוך ומתיש עד שהאפליקציה עולה לחנות, ברגע שהיא מוכנה והיא נשלחת לחנות של גוגל, היא עולה לאוויר.

אנדרואיד לעסקים

לפני שאנחנו מסיימים הנה כמה טיפים קצת כיצד אפליקציה במערכת אנדרואיד תוכל לעזור לכם מבחינה עסקית:

 
רוצים לקבל עוד מידע על פיתוח אפליקציות לאנדרואיד? כאן תמצאו מאמרים, מדריכים וטיפים לבנייה ופיתוח. כאן גם תקבלו הצעות מחיר של מפתחי אפליקציות מובילים