זה לא סוד שהסמארטפונים הפופולאריים ביותר הם האייפון והאנדרואיד, אז מה ההבדל בין פיתוח אפליקציות לאנדרואיד או פיתוח לאייפון?

פתיחות מול שמרנות

אל תתבלבלו האנדרואיד והאייפון אולי מספקים שירותים מאוד דומים אחד לשני אבל הם שונים בתכלית. שניהם עושים שימוש בשתי מערכות הפעלה שונות לגמרי. אנדרואיד עושה שימוש במערכת ההפעלה של גוגל, לעומת האייפון שעושה שימוש במערכת iOS של חברת APPLE. אז מה זה אומר ואיך זה בא לידי ביטוי?

בעיקר, בסביבת הפיתוח, מערכת ההפעלה של אנדרואיד עובדת על קוד פתוח מה שמאפשר לכולם ליצור אפליקציות חדשות ולעלות אותם בקלות לחנות האפליקציות. חופש הפעולה הגדול שמאפשר האנדרואיד גרם לכך שאפשרויות הפיתוח עבורו הן גדולות יותר מאשר עבור פיתוח אפליקציות לאייפון.

לעומת זאת, קוד ההפעלה של חברת אפל הוא קוד סגור. משמע, חופש הפעולה שלנו כמפתחים מוגבל יותר, כל האפליקציות החדשות עוברות תהליך בדיקה קפדני לפני שהם עולות לאוויר. 

מחפשים לפתח אפליקציה ולא יודעים איך? השאר/י מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם!

שפת הפיתוח

פיתוח אפליקציות לאייפון יכול להיות יקר ולגזול מכם זמן לימוד ארוך. כדי לפתח אפליקציה יהיה עליכם לרכוש מחשב MAC, ללמוד את סביבת הפיתוח של אפל (ה- Xcode), וללמוד שפת תכנות אנונימית בשם Objective C ורק אז ללמוד את הארכיטקטורה של ה iOS.

בקיצור אפל לא בהכרח תעשה לכם חיים קלים, גם למי שיש כבר רקע בתחום ואפילו למד פיתוח אפליקציות לפייסבוק. מנגד על מנת ללמוד איך לפתח אפליקציות לאנדרואיד יש לדעת רק את שפת התכנות Java אחת משפות הפיתוח הנפוצות בעולם.

למעשה מי שכבר יש לו ניסיון בתכנות Java צריך רק להוריד את סביבת הפיתוח IDE ולהתחיל לתרגל. משמעות הדבר היא שכמות המכשירים שתומכים באנדרואיד רחב יותר, בעוד פיתוח אפליקציות לאייפון תוכל לשמש כאפליקציה רק עבור מכשירי אפל. אך יתרון זה הוא גם חיסרון, בעוד ש iOS-רצה על מספר דגמים בודדים של מכשירי אייפון, אייפד ואייפוד, במקרה שלאנדרואיד מדובר בעשרות יצרניות של מכשירים, שכל אחת בונה מכשירים עם מסכים בגדליםשונים. במקרה כזה המפתח נאלץ לבצע התאמה לכל מכשיר ולכל מסך  תהליך שאורך זמ רב.

כפי שאפשר לראות, ההבדלים רבים ואי אפשר לקבוע איפה עדיף לפתח אפליקציות. יש את אוהבי האייפון המושבעים שלא יחליפו את מערכת ההפעלה של האייפון בעד שום דבר בעולם. ויש גם את אלה ששונאים את "האני מאמין" של האייפון ויעדיפו לעבוד עם מערכת הפעלה פתוחה כמו של אנדרואיד.

הכל תלוי בנטיית ליבו של המפתח. יש גם לקחת בחשבון פיתוח אפליקציות לפייסבוק שבמידה ואתם מחפשים אפליקציה פשוטה, יכולה לעשות את העבודה בשבילכם ולרוב בהשקעה נמוכה יותר.