כאשר סטיב ג'ובס עמד על הבמה בשנת 2007 והכריז על אייפון, איש לא ציפה שהמכשיר ללא הכפתורים, יצליח לכבוש את העולם ולשנות אותו. חמש שנים אחרי, ברור לכל שלא היה מכשיר ששינה באופן כה דרמטי את העולם, מעטים המכשירים שהצליחו לעשות זאת בצורה כה קצרה, כמוהו.

אחד השינויים הגדולים שעשה האייפון היה הצלחתו להחדיר לתודעה הצרכנית את המושג אפליקציה ויתרה מזו, להפוך את המושג הזה לגורם טכנולוגי בולט, עד כדי כך שאפילו המתחרות הגדולות גוגל ומייקרוספוט נאלצו לפתוח חנות אפליקציות (בדומה לappstoreשל אפל) , חנות הן למכירת אפליקציות לעבודה במחשב נייח והן לסמארטפונים (בעוד פיתוח אפליקציות לאנדרואיד , מערכת ההפעלה של גוגל ומצליחה ומהווה משקל נגד לאפל, זו של מיקרוסופט נכשלת שוב ושוב).

כאשר אפל יצאה עם אייפון, סטיב בלאמר מנכ"ל מיקרוסופוט טען שאיש לא יקנה את זה כי אין למכשיר כפתורים. חמש שנים לאחר מכן, אפל תפסה את מקומה של מיקרוסופט כחברה הגדולה והחשובה בעולם, ומיקרוסופט לא מצליחה להוציא שום מכשיר שיתחרה באייפון

לפני שנגיע לעיקר לשמו התכנסנו כאן, פיתוח אפליקציות לאייפון, הנה מספר עובדות מעניינות על המהפכה של אייפון:

כיצד מפתחים אפליקציה לאייפון

אחרי שלב הרעיון, אשר בדרך כלל מגיע בהתאם לסוג המוצר שאנו רוצים לשווק או לחשוף. כאן חשוב להדגיש זו יכולה להיות אפליקציה קבועה של העסק וזו יכולה להיות אפליקציה זמנית , למשל אפליקציה למבצע מסוים או אפליקציה רק למוצר ספציפי. 

בשלב הפיתוח נצטרך להשתמש בידע של מפתחי אפליקציות, אשר ישתמשו במכשירי אפל (MAC) לצורך פיתוח האפליקציה (לא ניתן על מחשבים אחרים), מכשיר אייפון כדי לראות כיצד זה עובד, ועליהם להיות רשומים לתוכנית המפתחים של אפל (עלות התוכנית 99 דולר).

לאחר פיתוח האפליקציה, יצטרכו המפתחים לשלוח אותה לחנות האפליקציות של אפל, במטרה לקבל אישור להעלאה. מדובר על תהליך שנמשך קרוב לחודש. בזמן הזה אפל בודקת את איכות האפליקציה והאם היא מתאימה לרוח החברה.

אחרי תהליך האישור , היא מוצעת באייטונס (החנות של אפל) בהתאם למה שקבעתם, בחינם או בכסף. במידה ומדובר על אפליקציה שעל הגולשים להוריד בכסף, אי שחלוקת הרווח תהיה שבעים אחוז לכם, שלושים אחוז לאפל. את הכסף מהגולשים תקבלו אחרי שאפל תיקח את החלק שלה.

תהליך הפיתוח לא פשוט ולא מעט מפתחים טוענים שמדובר בתהליך בעייתי (זאת למשל להבדיל מתהליך בניית אפליקציות לאנדרואיד של גוגל שנחשב הרבה יותר קל ונוח, מאחר ומדובר בקוד פתוח). אפל אומנם הלכה לקראת מתכנתים ומפתחים בכך שהיא איפשרה, לראשונה בתולדותיה, למתכנתים חיצוניים להכניס את הפיתוחים שלהם אל תוך המערכת הסגורה של המכשירים שלה אך מצד שני, היא מפקחת מה נכנס אליה ולא כל אפליקציה מקבלת אישור. בכך היא שומרת על ניקיון המערכת כפי שהגדיר את זה בעבר סטיב ג'ובס בעצמו.

5 טיפים כיצד לשווק את האפליקציה

 
אצלנו תוכלו לקבל חומר רב על פיתוח אפליקציות למוצרי אפל, כגון אייפון ואייפד. כמו כן תמצאו כאן אפשרות לקבל הצעות מחיר מחברות פיתוח אפליקציות מובילות בישראל